RODOWÓD ŻYWCA

 


Żywiec -  malownicze miasto położone na granicy Kotliny Żywieckiej oraz Beskidów Zachodnich w wojewodztwie śląskim, przynależne do historycznej "Małopolski". Usytuowany w dolinie rzeki Soły, na której w XX wieku wybudowano duży zbiornik zaporowy, będący dziś jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. 

Oprócz powyższych walorów przyrodniczych, miasto słynie z m.in. z zabytkowego zamku Komorowskich (należącego później do dynastii Habsburgów), oraz z rozpoznawalnego w całym kraju browaru "Żywiec S.A".


HISTORIA OSADNICTWA


W starożytności okolice wzgórza "Grojec"  zamieszkiwane były przez ludność napływową należącą do kultury łużyckiej oraz puchowskiej - m.in. przez Celtów Kotynów. Ich osadnictwo w Beskidach dobiegło jednak końca, a do schyłku średniowiecza większość obszaru Żywiecczyzny porastała pierwotna Puszcza Karpacka. 


Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki

W XIII stuleciu, w dorzeczu środkowej Soły założono niewielką osadę leśną o dźwięcznej nazwie "Ziwicz". Pierwszymi mieszkańcami starego Żywca byli hodowcy świń oraz bydła domowego prawdopodobnie pochodzenia polskiego, przybyli tu ze Śląska, bądź z szerokopojętej Małopolski.


Niemal sto lat później miejscowość rozrosła się do takiego stopnia, aby otrzymać od państwa polskiego lokację na prawie MIEJSKIM. 

Wtedy też, nad Sołę sprowadzono kolonistów.. z Niemiec, których sam król Polski zachęcał do emigracji licznymi przywilejami, w zamian za uprawę słabych jakościowo ziem karpackich oraz rozwijaniem lokalnej gospodarki. 


Mapa Kurta Lücka przedstawiająca niemieckie osadnictwo, XV wiek
                      Mapa według Kurta Lücka przedstawiająca niemieckie osadnictwo w XV wieku

Z biegiem czasu społeczność germańska przemieszała się z tutejszymi Słowianami, a ich odrębność kulturowa i narodowa uległa zanikowi.


Kolejne stulecia przyniosły Żywiecczyźnie intensywną kolonizację tajemniczych cudzoziemców z Bałkanów - przybyłych od kierunku Słowacji "Wołochów". 


Wołosi (nie mylić z Włochami) byli pasterzami pochodzenia rumuńsko-dynarskiego, którzy przywędrowali w nasze Karpaty przed najazdami Turków na ich dawną ojczyznę (wywodzili się z gór współczesnej Albanii, Rumunii oraz Czarnogóry).

W Beskidach odnalezli schronienie, oraz założyli wiele wsi na własnym prawie gospodarczym (także na Żywieccyźnie). Tłumnie wypasali stada kóz i owiec na beskidzkich polanach, w odróżnieniu od swoich polskich oraz niemieckich sąsiadów, trudniących się przedewszystkim uprawą ziemi.


Z jezyka wołoskiego wywodzi się wiele nazw własnych okolicy. m.in.

"Groń" - z rum. "grui" (szczyt)

Przysłop - z rum. "proslopul" (górska przełęcz/wąwów)

Kiczory, Kiczorka - z rum. chica (kicza),  (zarost, włosy) / chicera (zarośnięta góra).

Magura - z woł. "magura" (wolno stojąca góra). W jęz. rum. i słow. oznacza 'wzgórze'

Zawoja - rum. zavoiu (podmokły las lub ostre zakola rzeki)

Kocierz - woł.-rum. "hotar" (gra­nica). W j. słowackim pisane "chotar".

Po­chodnymi są "Kotar", "Kotarz" oraz "Kocoń. 

Grapa (Drapa) – z rum. groapa (dół, stromość) 

Beskid - według wielu etymologów określenie pochodzi z języka albańskiego - „bjêska" (hala, górska łąka).

Ostatecznie pasterze bałkańscy całkowicie zasymilowali się z ludnością miejscową, podobnie jak ich niemieccy poprzednicy z XIV stulecia.


W ciągu 750 letniej historii Żywca, poprzez Beskidy, doline Soły, oraz dolinę Koszarawy przybywali także Słowacy (i słowaccy wołosi) których potomkowie "po mieczu" noszą dziś nazwiska: Chowaniec, Jakubiec, Jarco, Lalik itd. Na terenie miasto odnotowano także obecność Czechów (Tomiczek, Tomaszek, Urbaniec, Sewera itd.).

W Żywcu osiedlali się Małopolskie, Górale z ościennych Beskidów, a nawet Ślązacy z obszaru Górnego Śląska.


                                                                   Żydzi polscy

W połowie XIX wieku do miasta zaczęli napływać także Żydzi - dyskryminowani do tej pory nieprzychylnymi dekretami prawnymi. Osiedlili przedewszystkim zachodnią dolinę Soły - tzw. "Zabłocie", gdzie wybudowali zburzoną podczas II wojny światowej synagogę Tempel i cmentarz zachowany do naszych czasów. 

Niemal wszystkie osoby wyznania mojżeszowego zamordowano w oświęcimskim obozie Auschwitz-Birkenau w okresie Holocaustu.


Historia Żywieczyzny odnotowała także kilka migracji ludności pochodzenia niemieckiego. Chociaż ci pierwsi - średniowieczni, zdążyli się już "wchłonąć" w lokalne społeczeństwo, to osadników z Zachodu sprowadzono w Beskidy jeszcze kilkukrotnie: m.in. w XV wieku, i w okresie zaboru austro-węgierskiego. Na naszych ziemiach osiedlili głównie Rychwałd, Pietrzykowice, Łodygowice, Wilkowice, skąd przybywali także do Żywca.

Choć podczas II wojny "zdeklarowanych" Niemców wysiedlono do kraju swoich przodków, to pewien odsetek ich rodaków, z różnych okresów dziejowych zdążył się już  "wmieszać" w lokalną Słowiańszczyznę i Wołoszczyznę. Ich potomkowie "po mieczu" to posiadacze nazwisk: Faber, Nikiel, Hankus, Koch, Wanke i wiele innych.


W wiekach XIV-XVIII wraz z niektórymi rodzinami Wołochów przywędrowali z Półwyspu Bałkańskiego także Romowie.