Grupa etniczna pochodzenia mieszanego, słowiańsko-bałkańskiego, zamieszkująca niegdyś Beskid Niski, wschodnią część Beskidu Sądeckiego i Bieszczady Zachodnie na obszarze Polski i na Słowacji.
Wraz z ościennymi Bojkami i Hucułami tworzyli oni tzw. społeczność Rusinów Karpackich (inaczej zwanych także 'Rusnakami'), - czyli wschodnich górali wyznania grekokatolickiego, którzy powszechnie, ale błędnie zaliczani są do narodu ukraińskiego.
Ślady obecności człowieka na terenie Beskidu Niskiego odnotowano już na początku XV stulecia. Przodkami Łemków byli m.in. Wołosi, - wysokogórscy pasterze pochodzenia starożytnobałkańskiego (iliryjsko-dackiego), którzy przywędrowali w polskie Karpaty m.in. szukając schronienia przed Turkami i Germanami najeżdżającymi Bałkany. W Polsce z biegiem czasu "przemieszali" się oni z miejscowymi Słowianami, i dali tym samym początek m.in. ŁEMKOWSKIEJ SPOŁECZNOŚCI etnicznej, która stała się niekwestionowanym symbolem osadnictwa w lokalnych Beskidach.
Ostateczny kres obecności Łemków w regionie położył szereg przymusowych wysiedleń po II wojnie światowej, a w szczególności tzw. "Akcja Wisła", zorganizowana przez Polskę Ludową w latach 1947-1950 (o czym wkrótce).
RODOWÓD ŁEMKÓW
Według badań genetycznych mt-DNA przeprowadzonych przed The Wayne State University w Detroit w Stanach Zjednoczonych, przedstawiciele narodu łemkowskiego są najbliżsi.. współczesnym Rumunom oraz Czechom.
Oznacza to, że ich wołoscy przodkowie musieli być przedewszystkim potomkami starożytnych Daków (od których wywodzą się dzisiejsi Rumuni i Mołdawianie), a w mniejszym stopniu Ilirów, od których, w dużej mierze pochodzą dynarskie narody Bałkanów Zachodnich.
Czesi i Słowacy wydają się być o wiele bliżej spokrewnieni z Łemkami niż społeczność Ukraińców, do których tak często, i nie od dzisiaj zalicza się rdzenną ludność 'Łemkowyny'.
Choć język łemkowski brzmi jak kompozycja języka polskiego, słowackiego i ukraińskiego, sąsiadami Łemków nigdy nie byli Ukraińcy.
Od strony północnej i zachodniej graniczyli oni bowiem z Polakami, od południa - ze Słowakami, od wschodu - z bieszczadzkimi Bojkami.
W ciągu swojej kilkuwiekowej historii osadnictwa w Beskidach, Łemkowie nie mieli więc zbyt wielu okazji do asymilacji z rusińskimi Słowianami. Za to przez kilka stuleci żyli i funkcjonowali pośród Słowian zachodnich, i to oni, przemieszani z wędrownymi pasterzami z Bałkanów, wydają się być ich PRAWDOPODOBNĄ, i potwierdzoną naukowo tożsamością genetyczną . Nie można jednak całkowicie wykluczyć ukraińskich korzeni u wszystkich dawnych mieszkańców Karpat Środkowych.
RELIGIA
Większość Łemków praktykowała grecki odłam Katolicyzmu, który zastąpił im dawne Prawosławie.
Uznawali więc zwierzchnictwo papieża w Watykanie, lecz zachowali swój pierwotny - rusiński charakter, oraz wschodnie obyczaje.
Uroczystości odbywały się w skromnych cerkiewkach, które po wojnie zostały zburzone, bądź przemianowane na kościoły rzymskokatolickie dla ludności polskiej.
ŻYCIE CODZIENNE
Łemkowie zamieszkiwali w drewnianych chatach zwanych "chyżami" i trudnili się przedewszystkim uprawą roli na niewielkich, przydomowych poletkach.
Wysiewali zboża różnego gatunku, z których wypiekali chleby, głównie jęczmienne, a na ich stołach gościły też sery czy placki owsiane, jak i dania z kapusty. Mięso, jako rarytas, spożywano przedewszystkim w święta.
Łemkowie byli społecznością dość ubogą i odizolowaną od ościennych cywilizacji. Zamieszkiwali oni niewielkie, górskie wsie u podnóża Beskidów Środkowych, i z reguły nie wychylali się poza ich granice. Miastami w których odnotowano ich obecność byłym m.in. pobliskie Tylicz, Krynica, czy Gorlice.
Oprócz rolnictwa utrzymywali się oni z pracy w lesie, m.in. przy wyrębie drzewa, oraz na tartaku. Niektórzy z nich trudnili się też tkactwem i wyprzędzaniem wełny.
Mężczyźni upodobali sobie białe koszule, skórzane czapki i kapelusze, oraz grube, wełniane płaszcze ciemnego koloru.
Kobiety zakładały sukienki w stonowanych odcieniach, często z regionalnymi wzorami, oraz skromną biżuterię.
Moda łemkowska charakteryzowała się wpływami folkloru słowackiego, węgierskiego i polskiego, - a przedewszystkim sądecką i podhalańską góralszczyzną.
NAZWISKA
Wiekszość Łemków posiadała nazwiska zbliżone brzmieniowo do ukraińskich. Najpopularniejsze z nich to; Rusyn, Prystasz, Mielnyk czy też Popowycz.
Inna grupę stanowiły potoczne Warna, Dziubak, Kowal, Kowalczyk.
Niektóre nazwiska wydawały się także "polsko brzmiące", bo zakończone na "ski". W rzeczywistości oznaczały one przymiotniki określające imię ojca, bądź miejscowość, z której wywodziła się rodzina.
Np. Szlachtowski - od wsi Szlachtowa
Krynicki - od miasta Krynica
Iwanicki od Iwana
W latach 1944-1946 na polecenie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i ZSRR, ok. 60% ludności pochodzenia łemkowskiego przesiedlono na wschód, do radzieckiej wówczas Ukrainy.
W latach 1947-1950 odbyła się tzw. "Akcja Wisła", w ramach której, z Beskidów Środkowych oraz Wschodnich wysiedlono pozostałą część Łemków osadzając ich na poniemieckich "Ziemiach Odzyskanych". Działania te zostały zorganizowane przez polskie struktury Państwa Ludowego, m.in. ze względu na uczestnictwo niektórych "Rusinów" w ukraińskiej organizacji UPA (w rzeczywistości nielicznych). Jednak główną przyczyną tak radykalnych kroków ówczesnej władzy było usunięcie wszystkich narodów pochodzenia ukraińskiego i rusińskiego z obszaru Karpat powojennej Polski.
Wsie wyludniły się, drewniane, regionalne budownictwo zrównano z ziemią, a pola uprawne ponownie zarosły lasem i dziką roślinnością. Tętniące niegdyś życiem lokalne miejscowości - ucichły. I jedynie do niektórych z nich, na miejsce ich dawnych mieszkańców sprowadzono następnie nowych osadników - Polaków.
LICZEBNOŚĆ
Współcześnie ok. 10 500 mieszkańców Polski identyfikuje się jako "Łemkowie", zamieszkując zachód kraju, Warmię i Mazury, oraz Pomorze. Tylko nieliczni z nich mieli kiedykolwiek możliwość realnego powrotu na rodzimą "Łemkowszczyznę".
Najwięcej potomków autochtonów Beskidu Niskiego żyje dziś na Słowacji i na Ukrainie. Przyjmuje się, że całkowita populacja Łemków na całym świecie wynosi ok. 80 tys osób.
ZNANI ŁEMKOWIE:
EMILIAN CZYRNIAŃSKI - XIX wieczny chemik, współzałożyciel Polskiej Akademii Umiejętności.
NIKIFOR KRYNICKI wł. Epifaniusz Dworniak - malarz prymitywista wywodzący się z Krynicy w Beskidzie Sądeckim. Jego matka była pochodzenia łemkowskiego (ojciec nieznany).
ANDY WARHOL wł. Andrew Warhola - amerykański artysta, jeden z najważniejszych przedstawicieli pop-artu. Jego rodzice byli słowackimi Łemkami.