Węgrzy - naród środkowoeuropejski pochodzenia mieszanego, zamieszkujący Kotlinę Panońską, a głównie Wielką Nizinę Węgierską.
Według historii powszechnej przodkami Węgrów mieli być ugrofińscy Madziarzy, którzy w IX wieku przybyli na te ziemie z południowej, stepowej części regionu Gór Ural w Azji Zachodniej.
Natomiast współcześnie, na podstawie licznie przeprowadzanych przez antropologów badań genetycznych, tylko część spośród społeczeństwa Węgrów posiada azjatyckie korzenie, i to już w nieznacznym stopniu.
Większość z nich wywodzi się przedewszystkim od dwóch ludów indoeuropejskich, choć w różnych proporcjach - jedni głównie od Słowian (Haplogrupa R1a1), drudzy od starożytnych Bałkańczyków (Daków, mn. Ilirów).
Oprócz powyższej ludności, wielu mieszkańców tego kraju posiada germańskich/skandynawskich przodków (starożytnych Gotów, Gepidów i Longobardów, oraz średniowiecznych i nowożytnych osadników niemieckich), a także Celtów - w starożytności wszechobecnych na terenie centralnej Europy.
W żyłach niektórych przedstawicieli tego narodu płynie również krew turecka, bałtycka albo romska.
Na obszarze Karpat polskich obecność Węgrów odnotowano tylko w niektórych miejscowościach regionu.
W Beskidzie Śląskim zamieszkiwali Brenną, gdzie do dziś można napotkać nazwy geograficzne; Węgierski Potok czy Beskid Węgierski, a nawet nazwiska, takie jak np. 'Madzia' od - 'Madziar'.
Część ludności z terenu Niziny Panońskiej osiadło również w niedalekim Szczyrku, Węglówce u północnego podnóża Beskidu Wyspowego, Niedzicy w Pieninach, czy Gliczarowie na Podhalu.
Chociaż nie oni docierali do Polski tłumnie ani z przytupem, to ich osadnictwo znajduje potwierdzenie w niejednym fakcie historycznym, nie licząc m.in. najazdu wojsk Rakoczego na Polskę podczas Potopu Szwedzkiego.
Byli oni z reguły kupcami (przez Karpaty przebiegały liczne szlaki handlowe na Bałkany), zbójnikami, wojownikami, pracownikami leśno-fabrycznymi, a nawet poszukiwali schronienia przed lokalnymi konfliktami.
W Karpatach Centralnych zamieszkiwali przedewszystkim słowackie fragmenty Spiszu oraz Tatr, które przez wiele stuleci należały do Królestwa Węgierskiego i graniczyły z ziemiami Polski.
Współcześnie, nazwiska pochodzenia węgierskiego noszone przez niektórych Górali karpackich to np. Jakus, Wajda, Wajdzik, Wojdyła, Matras, czy Gabor.