Dzisiejszym postem troszkę odbiegnę od tematu strony.. Choć może nie tak bardzo? Chciałabym uświadomić Państwu, skąd wywodzą się inni górale, bo DYNARSCY. - Mieszkańcy zachodniej części Bałkanów, i jakie wydarzenia historyczne wywarły wpływ na ukształtowanie ich niezwykłej tożsamości.
Słoweńcy, Chorwaci, Bośniacy, Czarnogórcy. Choć w większości żyjący na terenie wysokich i trudno dostępnych rejonów górskich, są nam Polakom, doskonale znani. Często gościmy w ich kurortach, oglądamy w telewizji wyczyny sportowe, uczymy się ich tragedii na historii. To własnej o tych pięknych ludziach dzisiaj Państwu opowiem, choć może z nieco innej perspektywy, poruszając tym razem nie ich dokonania czy barwną kulturę - lecz niezwykle zawiłe, zróżnicowane, a także dla wielu, z nas nie Do końca poznane - POCHODZENIE ETNICZNE.
Z czym właściwie nam Polakom kojarzą się narody zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego? Jakie fakty, a jakie uproszczenia i niedopowiedzenia na ich przyjęliśmy do świadomości, co przydało by się wytłumaczyć, a nawet skorygować?
Trzy religie - Katolicy, Prawosławni, Muzułmanie.
Połączeni Jugosławią, rozdzieleni krwawą Wojną. Kojarzą się nam z malowniczymi Górami Dynarskimi, żywą, skoczną muzyką, z Ciepłym Adriatykiem, i pokrewnym językiem. Ale kim właściwie są, skąd przywędrowali ich przodkowie, i co najistotniejsze, - jakie szczególne więzy łączą ich z Goralami Karpat polskich - czyli z naszym społeczeństwem.
Słoweńcy, Chorwaci, Bośniacy, Serbowie, Czarnogórcy, Macedończycy.
Żyjemy w kraju słowiańskim, więc u nas, kładziony jest nacisk przedewszystkim na ich słowiańskie korzenie. Nie pochodzenie. Korzenie. Bo tylko to określenie w pełni oddaje rzeczywistość.
"NARODY POŁUDNIOWOSŁOWIAŃSKIE"
Pamięć należy się każdemu spośród przodków. Wszystkim, którzy utworzyli daną społeczność, i ukształtowali jej obecny bieg.
W Polsce (choć nie tylko) przyjęło się określenie, że narody byłej Jugosławii to "narody południwosłowiańskie".
Ale co ono tak naprawdę oznacza? Ze Słowiański język? - tak; że słowiańskie obyczaje? - również, ze słowiańskie pochodzenie - ? ..
Żeby mogło być sprawiedliwie, zamiast "Słowianie" musielibyśmy użyć w stosunku do nich określenia "ludność o słowiańskich korzeniach"", a nawet "ludność słowiańsko-języczna", ale to przecież językowe utrudnienie ...
Jednak Sprawiedliwość genealogiczna pamięta o WSZYSTKICH przodkach, tylko że uproszczenia w tym jej nie pomagają. A prawda jest..
Większość mieszkańców z krajów byłej Jugosławii wywodzi się przedewszystkim od Starożytnych Bałkańczyków - zwanych ILIRAMI.
W czasach starożytnych tereny dzisiejszej Albanii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry zamieszkiwało starobałkańskie plemię Ilirów. Swojego czasu dotarli tam także Celtowie, a nawet lokalne plemiona germańskie, ale to Ilirowie dominowali przez tysiące lat.
W pierwszych wiekach naszej ery społeczność ta zaczęła odczuwać nasiloną wrogość m.in ze strony Cesarstwa Rzymskiego i postanowiła emigrować na wschód, większość z nich jednak pozostała nad Adriatykiem.
Dopiero w VII w. naszej Ery na półwysep Bałkański przywędrowali... Słowianie, - ci którzy nie pozostali w Polsce, w Czechach czy na Słowacji, lecz postanowili skolonizować Południe.
Najliczniej zasiedlili oni terytorium współczesnej Słowenii, gdzie przez kolejne stulecia, siłą rzeczy przemieszali się z potomkami Celtów, Germanów i albańskich Ilirów, i jest to JEDYNE państwo zachodnich Bałkanów, którego dzisiejsi mieszkańcy w większości wywodzą się od Słowian.
Bośniacy i Chorwaci to społeczności mieszane, statystycznie w połowie słowiańskie, w połowie bałkańskie, niektórzy z nich posiadają także korzenie pochodzące od innych grup etnicznych. Wielu przedstawicielu tych narodowości wywodzi się prawie tylko i włącznie od Ilirów, i różni od swoich słowiańskich rodaków nie tylko genetyką, lecz także wyglądem zewnętrznym (fotografie na końcu wpisu).
Większość tamtejszej ludności jest już jednak przemieszana w różnych proporcjach ze wzlędu na wielowiekową asymilację.
Albanię zamieszkują potomkowie Greków oraz Ilirów, niektórzy spośród nich wywodzą się także od Włochów, Iberyjczyków czy nawet wszechobecnych niegdyś w Europie - Celtów.
Natomiast przodkami Macedończyków byli Starożytni Macedończycy, Bałkańczycy (Ilirowie i Trakowie) oraz Grecy, a korzenie słowiańskie posiada tylko pewna część społeczeństwa, szczególnie na północy kraju, i to w nie za dużej liczebności.
Jak widzimy, słowiańskia kultura oraz język były na tyle silne, że przebiły się ponad wiele innych tożsamości regionu, ale nie oznacza to wcale, że pozostałe ludności wymarły, - poprostu ich obyczaje zostały wyparte przez przybyłych z północy walecznych i stanowczych Słowian.
W niektórych częściach Bośni od już od kilkunastu wieków praktykuje się pewien wyjątkowy zwyczaj - hołd złożony własnym przodkom. Kobiety przez cały dzień noszą na rękach i na dekolcie (podobnie jak biżuterie) naturalne, zmywalne tatuaże przedstawiające symbole chrześcijańskie oraz starożytno-iliryjskie.
Są to głównie potomkowie Ilirów, którzy zamieszkiwali Góry Dynarskie na długo przez ekspansją Słowian, i w ten oto sposób manifestują swoją przynależność do społeczeństwa bałkańskich przodków, pomimo porozumiewania się w języku słowiańskim, który został im narzucony w średniowieczu.
Pozostałe tatuaże oznaczają wyznawaną religię - chrześcijańską, równie jako szczątkową pozostałość po dawnych pokoleniach, - z czasów przed najazdem Turków na Bośnię, i ustanowieniem przez nich Islamu jako religii dominującej.
Słynni Bośniacy (1)
Słynni Bośniacy (2)
Bośniacy (centralna część zachodnich Bałkanów) to potomkowie zarówno Starożytnych Bałkańczyków - Ilirów i Słowian, jak i w mniejszej domieszce Celtów czy pelmion germańskich.