STAROŻYTNI CELTOWIE

Według naukowych badań genetycznych, większość Polaków mających przodków pochodzenia czeskiego (czyli głównie Ślązacy oraz Górale z Beskidów Zachodnich) posiada CELTYCKIE korzenie.
W starożytności ziemie dzisiejszych Czech stanowiły ojczyznę celtyckiego plemienia Bojów, a łacińska nazwa "Bohemia" pochodzi właśnie od nich i oznacza nic innego jak "Ziemię Bojów".

W IV p.n.e ludność ta dotarła na Dolny Śląsk, ale ich potomkowie żyją także na Górnym Śląsku oraz w Karpatach, gdzie przywędrowali m.in. czescy osadnicy. 
W niektórych regionach naszego zachodniego sąsiada celtycki rodowód stanowi istotny odsetek genetyki lokalnych mieszkańców. 
Faktem również, że aż 35% mężczyzn z całej Republiki posiada haplogrupę R1b czyli tzw. celtycką/atlantycką, co oznacza, że ich Pra-ojcowie - czyli ich linia męska, wywodzi się głównie od ludów celtyckich, a nie słowiańskich.
Chociaż wielu starożytnych Celtów opuściło regiony środkowej Europy m.in. przez najazdami wrogich germańskich plemion, to jednak część z nich pozostała na dawnej ojczyźnie, i zasymilowała się z przybyłymi ze wschodu Słowianami.

Na terenie Słowacji, a w Polsce - Kotliny Żywieckiej oraz Sądeckiej zamieszkiwało również starożytne plemie Celtów - Kotynowie. Na obszarze Łemkowszczyzny i Bojkowszczyzny znowu - Anartowie. Niewykluczone, że niektórzy Górale posiadąjacy celtyckie korzenie, odziedziczyli także te od pradawnych przodków żyjących przed naszą erą.